Ilikethepixies's Avatar
Ilikethepixies
5870 Posts
14 years, 1 month ago
Let's talk cheap!

Within a grocery store, what are some cheap foods?

I have 2:

Ramen Noodles: 12 packets for $1.40, now that's cheap!

Bologna package: $1.50
Processed Cheese Singles: $2
White bread loaf:$2
Complementary Mayo Packets near the salad bar: free

Combine all these together, and you have yourself sandwiches for days on end for just $5.50!
    punky's Avatar
    punky
    441 Posts
    14 years, 1 month ago
    I love Ramen Noodles!

    Those Lipton rice and pasta sides are only $1...they're pretty good, too!
      Funky_Guy
      2638 Posts
      14 years, 1 month ago
      Generic brand tinned pasta goes for between 89 and 99 cents. You can get soup cheap that way too.
        SharonTheJedi's Avatar
        SharonTheJedi
        317 Posts
        14 years, 1 month ago
        Rice-A-Roni four cheese flavor. All you need is water and butter to make it. It has a GREAT flavor and when my husband is gone and I don't make large dinners for the kids and myself, a box lasts for lunch and dinner. The kids eat mac and cheese or spaghettio's on those days. Both of those are cheap too.

        four cheese rice = $1
        mac and cheese = $1
        spaghettios= $1 (off brand usually is less)
        [/code]
          KISSKRAZY's Avatar
          KISSKRAZY
          450 Posts
          14 years ago
          lipton sidekicks are usally pretty cheap, my favourite is the Scalloped potatoes
          "No beer and no TV make Homer...something something."
          "Go crazy ?"
          "Don't mind if i do !"
            Hoogs's Avatar
            Hoogs
            233 Posts
            14 years ago
            Kool-Aid packets.
            My YouTube Channel (commercials from the late 80s/early 90s):

            http://www.youtube.com/user/YourRetroCommercials/videos
              Ilikethepixies's Avatar
              Ilikethepixies
              5870 Posts
              14 years ago
              That's not food, genius.
                KISSKRAZY's Avatar
                KISSKRAZY
                450 Posts
                14 years ago
                someitmes hotdogs go on sale for really cheap
                "No beer and no TV make Homer...something something."
                "Go crazy ?"
                "Don't mind if i do !"
                  gumbyman's Avatar
                  gumbyman
                  2008 Posts
                  14 years ago
                  Ramon noodles and canned vegtables are about the cheapest you can get.
                    outfit's Avatar
                    outfit
                    899 Posts
                    14 years ago
                    I get the "day old" bagel slices from "Stop n' Shop" and freeze them....$1:50 for THOUSANDS of them. Then, I take desired amounts out, toast them with cheese, or butter...YUM! ANd they last forever. Or, make a lovely spinach dip.
                    .
                      Funky_Guy
                      2638 Posts
                      14 years ago
                      I recommend Uncle Ben's fast cooking rice, there's a fast boiling kind and a microwave kind, both taste great, come in a few varities and are under three dollars.
                        casey10221's Avatar
                        casey10221
                        51 Posts
                        14 years ago
                        These packaged popcorn chicken. Cost only a $1 and taste so freakin good!
                        0.0
                          Ilikethepixies's Avatar
                          Ilikethepixies
                          5870 Posts
                          14 years ago
                          Are they in my frozen foods section?

                          I have another one: stove top stuffing sandwiches. If you buy the generic brand, its like $2 for about a gallon of stuffing. You slap some mayo on some bread, a little pepper, then generous amount of stuffing... you got yourself a stuffing sandwich.

                          You can make about 10 stuffing sandwiches for $3
                            pjb2377's Avatar
                            pjb2377
                            937 Posts
                            14 years ago
                            Something cheap that I like to make is bbq. 1 lb of ground beef and a package of hamburger buns. Brown groundbeef add ketchup and mustard to taste, slap it on a bun and yur good to go. Makes about 6-8.
                              Ilikethepixies's Avatar
                              Ilikethepixies
                              5870 Posts
                              14 years ago
                              That's like a sloppy joe.

                              I've been doing this new thing lately.

                              Take one large tupperware container.

                              Put in lettuce, spinach (raw), onions, tomatoes, shredded mexican cheese, and dressing (I prefer vinegrette).

                              Place container, shake liberally.

                              Top with brown rice, black beans, salsa, and sour cream.

                              The result is a satisfying, yet healthy vegetarian taco salad of sorts.
                                pjb2377's Avatar
                                pjb2377
                                937 Posts
                                14 years ago
                                Ilikethepixies
                                That's like a sloppy joe.

                                I've been doing this new thing lately.

                                Take one large tupperware container.

                                Put in lettuce, spinach (raw), onions, tomatoes, shredded mexican cheese, and dressing (I prefer vinegrette).

                                Place container, shake liberally.

                                Top with brown rice, black beans, salsa, and sour cream.

                                The result is a satisfying, yet healthy vegetarian taco salad of sorts.


                                We call em loose meat sandwiches where I hail from.
                                  Ilikethepixies's Avatar
                                  Ilikethepixies
                                  5870 Posts
                                  14 years ago
                                  We call 'em sloppy joes's
                                    Funky_Guy
                                    2638 Posts
                                    14 years ago
                                    This weekend for 65 cents I got an Italian bun, it was a really good value, it was pretty big size. I sliced it up and used it like a minature loaf of bread.
                                      Ilikethepixies's Avatar
                                      Ilikethepixies
                                      5870 Posts
                                      14 years ago
                                      Not bad!
                                        Funky_Guy
                                        2638 Posts
                                        14 years ago
                                        It might have been a day old but what the hell, I used it for lunch yesterday and today. I put some Pillers Beerwurst on it (great tasting lunch meat, not too bad for you and costs under three dollars) and Cracker Barrel cheese I saved a dollar on using a coupon.
                                          An unhandled error has occurred. Reload Dismiss