• 7 years 1 month ago
    • Posts: 525
    I have noticed that restaurant prices (not necessarily fast food places, but dining restaurants) have gone up recently, at least in my town. My family and I went to a favorite restaurant tonight. We have gone to this restaurant (it's a local restaurant) almost every single Friday night for many years since I was a little girl. We would often order the delicious poorboys they have, and it would come with fries and coleslaw. The total price for one meal was $6 - not a bad price, since the servers sometimes gave us a lot of fries.

    When we went there tonight, though, and tried to order poorboys with fries and coleslaw, the server informed us that coleslaw would no longer come with the poorboy and fries. Actually, the choice was either french fries, coleslaw, or salad! And, to top it off, the price was still $6! So we were paying the same price for less food! :shock:

    We still got the meal and ate it, but my parents and I obviously were not happy. Not that I love coleslaw to death, but it was a nice part of the meal and was a staple of the meal. Without coleslaw, at least to me, the meal does not feel complete. :cry:

    End of my coleslaw rant :)
    You cannot leave the magic - Down at Fraggle Rock!

    Anyone who sings like that should be dragged out into the street and shot - Garfield

    I'm not messy. I'm organizationally challenged ! -Garfield

    "Bouncing is what Tiggers do best!" - Tigger
    Are you sure you want to delete this post? Yes | No
      • 7 years 1 month ago
      • Posts: 2505
      Weird, my b/f and i were just descussing this. This one restaurant we order from here and there the appitizers are like 8 bucks for the potato skins and you get like 5, where as the bread sticks you get eight and there way bigger and longer and it's cheaper. Some items on the menu used to be 8 and 10 bucks, now the appitizers are that price. I just look at it as there are places in New York City where meals are like 100 dollars a person, now ive never ate at those places so i don't know how big there meals are but i still think it's rediculous.
      Are you sure you want to delete this post? Yes | No
        • 7 years 1 month ago
        • Posts: 162
        yeah same for my favorite hoagie place it used to serve a 6 inch hoagie, a 2 liter of coke or pepsi, and a family sized bag of any chips for 12 bucks but then they jacked that price up to 26 bucks i loved that place and i really miss it.
        i read the never ending story and guess what?

        It ended.
        Are you sure you want to delete this post? Yes | No
          • 7 years 1 month ago
          • Posts: 724
          Oh yeah, I know what you mean. It seems that across the board, whether it's fast food, sit-down restaurants, or just items from the grocery store, that we're being charged MORE for LESS. I remember a childhood ritual me and my Mom would have of every time after my dance class, she would take me to a fast food place for a hot roast beef & cheese sandwich. It was PACKED with tons of fresh-tasting beef and cheese, and it was so big that I couldn't finish it all. But a few years ago, I got another roast beef and cheese, and it was small with only a few slices of gross looking beef and only like half a teaspoon of cheese, it was practically ice cold, and the meal deal cost me up to 10 bucks! What a rip-off! People have gotten greedier, in my opinion. :x
          "Ease on down, Ease on down the road
          come on, Ease on down, Ease on down the road
          don't you carry nothing that might be a load come on, Ease on down Ease on down, down the road"


          --The Wiz
          Are you sure you want to delete this post? Yes | No
            • 7 years 1 month ago
            • Posts: 6051
            • Globally Banned
            Its the new demand for corn due to all the ethanol production. Now, its more expensive to raise animals.

            This creates a pull on the market: farmers now substitute in grain like rye in with traditional corn feeds, bringing the cost of grain up.

            So this is a large amount of our food supply which we now have to pay a lot more for because we are going with ethanol instead of bio-deisel (the politics of which, I won't even get into). Long story short, you have special interest groups to thank for this.
            Are you sure you want to delete this post? Yes | No
              • 7 years 1 month ago
              • Posts: 525
              Oh, Pudgietheparrot, I agree with you about the grocery store prices going up also. My Mom used to be able to get a week's worth of groceries for only $60, and now she's lucky if she doesn't spend over $100 on less food than she used to get. The price of cereal and oatmeal is ridiculous. While we were at the store the other day, my Dad noticed his favorite oatmeal "on sale" at 2 for $5. My Dad remembers when it used to be only $1.69 not so long ago. And the price of milk has increased also, but that's probably because of increases in the costs of raising cows, like Ilikethepixies has said.
              You cannot leave the magic - Down at Fraggle Rock!

              Anyone who sings like that should be dragged out into the street and shot - Garfield

              I'm not messy. I'm organizationally challenged ! -Garfield

              "Bouncing is what Tiggers do best!" - Tigger
              Are you sure you want to delete this post? Yes | No
                • 7 years 1 month ago
                • Posts: 724
                MissALibra86 wrote:
                Oh, Pudgietheparrot, I agree with you about the grocery store prices going up also. My Mom used to be able to get a week's worth of groceries for only $60, and now she's lucky if she doesn't spend over $100 on less food than she used to get. The price of cereal and oatmeal is ridiculous. While we were at the store the other day, my Dad noticed his favorite oatmeal "on sale" at 2 for $5. My Dad remembers when it used to be only $1.69 not so long ago. And the price of milk has increased also, but that's probably because of increases in the costs of raising cows, like Ilikethepixies has said.


                Some of these grocery store prices are CRAZY! LOL. $60 won't buy nearly as much as it did 10, 15 years ago. It only buys a few bags now, especially where I live in Upstate, NY. The city where I live for some odd reason, has sky-high grocery prices. I've turned to buying things like pasta and canned sauce from a store called The Dollar Tree where everything's a dollar. The one in my area also has a cool frozen food section, where they sell unbelievable things like frozen salmon, meats, ice cream, cheese, eggs and milk, pretty much all the staples. It's all a dollar and it's VERY popular with everyone where I live. The supermarkets here, however, are a different story--very pricy. The best place for a person's money are the bulk stores like Sam's and Costco. A person gets WAY more for MUCH less!

                The amazing thing is my Mom frequently tells me stories of how if my Grandpa back in the 60's and 70's would take a 20 dollar bill, that was considered big MAJOR shopping! If he spent 20 bucks on groceries, it would last all month long! LOL, really shows how the times change!
                "Ease on down, Ease on down the road
                come on, Ease on down, Ease on down the road
                don't you carry nothing that might be a load come on, Ease on down Ease on down, down the road"


                --The Wiz
                Are you sure you want to delete this post? Yes | No
                  • 7 years 1 month ago
                  • Posts: 525
                  My city has a dollar store like that but it's called Deals. I sometimes buy stuff like chips and juice boxes there. I once bought a package of shrimp from their frozen section, and it was very tasty! My Mom does not trust the dollar store when it comes to food - I say just be extra careful and check the expiration dates.

                  I also agree that Sam's has great deals, but for some reason my Mom and Dad will not sign up for a membership card, even though I keep trying to convince them. Their puffs and their kitsch (I know I spelled it wrong) are delicious. My Mom and Dad go to a store called Ultra Foods, where our Cubs Food used to be (it was closed down earlier this year). Ultra has better prices than Jewel's or Dominick's, which both rob my Mom blind. I used to remember our family shopping at Eagles Country Store years ago - that was a good store with decent prices. My aunt worked in the bakery and so baked me free birthday cakes!
                  You cannot leave the magic - Down at Fraggle Rock!

                  Anyone who sings like that should be dragged out into the street and shot - Garfield

                  I'm not messy. I'm organizationally challenged ! -Garfield

                  "Bouncing is what Tiggers do best!" - Tigger
                  Are you sure you want to delete this post? Yes | No
                    • 6 years 10 months ago
                    • Posts: 2638
                    • Account Disabled
                    I don't go to restaraunts much due to prices, it's cheaper to make stuff myself and alot of the lesser places are pretty much just serving you the frozen stuff you could go buy yourself.
                    Are you sure you want to delete this post? Yes | No
                      • 6 years 10 months ago
                      • Posts: 6051
                      • Globally Banned
                      Funky_Guy wrote:
                      I don't go to restaraunts much due to prices, it's cheaper to make stuff myself and alot of the lesser places are pretty much just serving you the frozen stuff you could go buy yourself.


                      True dat. Its tough to find a resturant that I concider worth my money. It seems like I can make the food better, and make it way cheaper... so why would I bother with a resturaunt?
                      Are you sure you want to delete this post? Yes | No
                        • 6 years 10 months ago
                        • Posts: 911
                        I had breakfast with a friend of mine In East Hampton, NY(one friend!) and it came to over $60(not including tip!) and it was just "ok"
                        A few days later I had breakfast with another friend in "upstate NY" and it cost a little more than the tip of the other place, and just as good!
                        Crazy people, crazy world..
                        .
                        Are you sure you want to delete this post? Yes | No
                          • 6 years 10 months ago
                          • Posts: 1470
                          Ilikethepixies wrote:
                          Its the new demand for corn due to all the ethanol production. Now, its more expensive to raise animals.

                          This creates a pull on the market: farmers now substitute in grain like rye in with traditional corn feeds, bringing the cost of grain up.

                          So this is a large amount of our food supply which we now have to pay a lot more for because we are going with ethanol instead of bio-deisel (the politics of which, I won't even get into). Long story short, you have special interest groups to thank for this.

                          Well, it's not just this reason but most of it is fuel related. Gasoline for the transporting trucks is higher priced also so the higher cost is passed on to the customer.

                          Minimum wage being raised can also account for some of the price hike. The cost of paying employees and drivers more gets passed on to the customer too.

                          --It amazes me the amount of programs there are to teach people how to not be obese (especially children). People are not retarded, they know what is healthier, they just can't afford it. A bag of chips is a ton cheaper than a bag of oranges.

                          Crop loss is another factor in oranges/limes/lemons being higher priced right now.
                          Are you sure you want to delete this post? Yes | No
                            • 6 years 8 months ago
                            • Posts: 2806
                            MissALibra86 wrote:
                            Oh, Pudgietheparrot, I agree with you about the grocery store prices going up also. My Mom used to be able to get a week's worth of groceries for only $60, and now she's lucky if she doesn't spend over $100 on less food than she used to get. The price of cereal and oatmeal is ridiculous. While we were at the store the other day, my Dad noticed his favorite oatmeal "on sale" at 2 for $5. My Dad remembers when it used to be only $1.69 not so long ago. And the price of milk has increased also, but that's probably because of increases in the costs of raising cows, like Ilikethepixies has said.


                            You can still get a week's worth of food for $60 or less. Just shop at a place that sells generic food products like Aldi's. I mean unless you really like a brand of something I wouldn't bother shopping for its name. That is why people pay more.
                            Are you sure you want to delete this post? Yes | No
                            Search